Čo si pacienti musia priniesť so sebou pred vyšetrením?
Aký je priebeh koronarografického vyšetrenia?
Pacient prichádza na plánovanú hospitalizáciu štandardne jeden pracovný deň vopred. Ráno si môže dať ľahšie raňajky, zoberie si ordinovanú terapiu. Nie je potrebné prísť nalačno. Prichádza do príjmovej ambulancie s kompletnou dokumentáciou, kde ho pracovníci zaregistrujú do informačného systému, overia správnosť údajov a schválenie hospitalizácie. Potom sa presunie do edukačnej miestnosti, kde s ním edukační pracovníci preberú dôvod hospitalizácie a bližšie mu vysvetlia podrobnosti ohľadom priebehu hospitalizácie, ako aj nadchádzajúceho vyšetrenia. Následne pacienta odvedú na príslušné oddelenie
Na oddelení sa pacient ubytuje v určenej izbe, kde ho príjme službukonajúci personál (sestra, lekár). Pacientovi je zavedená intravenózna kanyla, sanitár pripraví pacienta na zákrok (oholí miesto vpichu, štandardne pravé a ľavé predlaktie, obe slabiny). V poobedňajších hodinách je pacient informovaný o plánovaní vyšetrenia (kedy sa výkon uskutoční). V deň vyšetrenia je pacient nalačno, piť tekutiny môže, užije rannú terapiu a čaká pripravený na plánovaný zákrok, ktorý absolvuje na intervenčnej sále. Na sálu odchádza pacient v sprievode sanitára, prípadne sestry.
Výkon je realizovaný v lokálnej anestézii pomocou jedného vpichu do tepny buď na predlaktí, alebo v slabine. Pacient je pri vedomí, počas celého výkonu komunikuje s lekárom a sestrou, je informovaný o náleze, ako aj ďalšom postupe. Po ukončení je pacientovi na predlaktie naložený komprimujúci náramok na dobu 4-5 hodín, podľa typu zákroku. Ak je zákrok realizovaný cez tepnu v slabine, pacient má zavedený zavádzač, ktorý sa po príchode na oddelenie vyberie, pričom je potrebné tlačiť na miesto vpichu cca 15-20 minút, pokiaľ sa vpich do tepny nezahojí (dôležité na zastavenie krvácania). Následne sa na miesto vpichu naloží tlakový obväz ešte na 4-5 hodín. Pokiaľ pacient absolvuje angioplastiku cez tepnu v slabine, zavádzač sa vyberá neskôr, podľa vyšetrenia zrážania krvi, miesto vpichu sa ošetrí tým istým spôsobom (tla na miesto vpichu, tlakový obväz).
Ak je u pacienta realizované len diagnostické vyšetrenie a bolo robené cez tepnu na predlaktí, pacient môže byť v poobedňajších hodinách prepustený domov, ideálne vlastným odvozom – nie je vhodné šoférovať, transport je vhodné zabezpečiť so šoférom. Je možné zabezpečiť odvoz sanitným vozidlo, ale rozvoz končí okolo 14,30hod.
Kedy pacient nemôže byť v deň katetrizácie prepustený domov?
Intervenčné výkony realizujú kolegovia s dlhoročnými skúsenosťami na dvoch špičkovo vybavených intervenčných sálach s najmodernejšou prístrojovou technikou, pričom materiálno-technické vybavenie sál ako aj používané metódy odrážajú aktuálne trendy v medicíne.
Ak by ste mali pochybnosti o vhodnosti Vášho pacienta k takému vyšetreniu, naši pracovníci Vám môžu pomôcť nájsť správne rozhodnutie počas vzájomnej konzultácie – t.č. 037/6933 266