Jedná sa o uzáver časti ľavej srdcovej predsiene v ktorej sa tvoria u rizikových pacientov krvné zrazeniny, ktoré sú často príčinou ischemických mozgových príhod v prípade kontraindikácie/rizikovosti podávania antikoagulačnej (krv riediacej) liečby.
Čo je predsieňová fibrilácia a ako ma ohrozuje?
Atriálna fibrilácia je najčastejšia srdcová arytmia a postihuja asi 3-5 % populácie s vekom nad 65-75 rokov a vzrastie nad 8% u pacientov starších ako 80 rokov. Táto arytmia je spojená so zvýšenou chorobnosťou a úmrtnosťou hlavne kvôli vyššiemu počtu ischemických mozgových príhod. Riziko ischemickej náhlej cievnej mozgovej príhody je 5x väčšie u pacientov s atriálnou fibriláciou ako u obyvateľov bez tejto arytmie.
Aké sú možnosti prevencie trombembolickej náhlej cievnej mozgovej príhody?
Antikoagulačná (protizrážlivá) liečba poskytuje efektívnu prevenciu trombembolickej mozgovej príhody, ale zároveň zvyšuje riziko závažného krvácania. Preto je určitej skupine pacientov, ktorí sú po opakovaných epizódach závažného krvácania alebo sú vo vysokom riziku závažného krvácania, nutné poskytnúť alternatívny spôsob prevencie trombembolickej cievnej mozgovej príhody. Kedže hlavným zdrojom krvných zrazením pri atriálnej fibrilácii, ktoré spôsobujú náhle upchatie mozgovej artérie je uško ľavej predsiene je najefektívnejšou alternatívou protizrážacej liečby v prevencii mozgovej príhody uzáver uška ľavej predsiene.
Video č.1 : Trombembolická ischemická náhla cievna mozgová príhoda
Čo je uško ľavej predsiene?
Uško ľavej predsiene je špecifická anatomická štrktúra srdca. Jedná sa o vyklenutie steny ľavej predsiene rôznych tvarov s množstvom záhybov a prepážok vo svojom vnútri. za normálnych okolností pri zachovanom sínusovom rytme (prirodzený rytmus pre zdravé srdce) má uško zachovanú svoju kontraktilitu (sťažlivosť) a riziko tvorby krvných zrazením v jeho vnútri je minimálne. V prípade že váš prirodzený sínusový rytmus nahradí arytmia – fibrilácia predsiení uško ľavej predsiene sa prestáva kontrahovať (sťahovať), v jeho vnútri stagnuje krv a výrazne sa zvyšuje riziko tvorby krvných zrazením v jehio vnútri ako aj ich uvolnenie.
Obrázok č.1. Uško ľavej predsiene s trombom
Video č.2 Ischemická NCMP – uzáver uška ĽK
Obrázok č.2. Krvá zrazenina (trombus) v ušku ľavej predsiene – žltá šipka (ECHOKG)
Obrázok č.3 Krvá zrazenina (trombus) v ušku ľavej predsiene – žltá šipka (CT )
Uzáver uška ľavej predsiene
Predstavuje v súčastnosti jedinú rovnocennú alternatívu ku protizrážacej liečbe v prevencii ischemických mozgových príhod
Pred procedúrou:
1. Lekár zhodnotí medikamentóznu liečbu a potvrdí vhodnosť pacienta k uzáveru LAA
2. Zrealizuje sa transezofageálne ECHOKG za účelom meraní a potvrdenia vhodnosti uška ľavej predsiene k uzáveru
3. Lekár vám aj vašim príbuzným vysvetlí výhody ako aj popis procedúry, vysvetlí vam prípadné komplikácie a predloží vam k podpisu informovaný súhlas
4. Pred výkonom vám váš ošetrujúci lekár predpíše lieky proti zrážaniu krvi za účelom prevencie tvorby krvných zrazenín. Začnete užívať antibiotickú liečbu za účelom zníženia rizika infekcie v deň výkonu.
5. Antikoagulačnú liečbu ako aj liečbu metformínom je nutné vynechať niekoľko dní pred výkonom
6. Od polnoci pred výkonom je nutné byť nalačno, pred výkonom vám bude nasadená infúzna liečba a pripraví sa miesto, kde bude vo cievy zavádzaný shaet (hadička cez ktorú sa bude realizovať uzáver)
7. Ak ste žena je nutné vyhnúť sa otehotneniu pred výkonom kvôli expozícii RTG žiarenia
Procedúra:
1. Umiestnenie oklúdera bude realizované intervenčným kardiológom so skúsenosťami v riešení štrukturálnych srdcových chýb. Procedúra bude realizovaná na špičkovo vybavenej intervenčnej sále a bude navigovaná fluoroskopiou a transpažerákovou echokardiografiou
2. Procedúra sa realizuje za sterilných podmienok v celkovej anestéze pod vedením atestovaného anesteziológa
3. Počas výkonu bude monitorovaný vaše EKG, krvný tlak a saturácia krvi kyslíkom.
4. Transpažerákové echokardiografické monitorovanie počas výkonu sa realizuje špeciálnou sondou upravenou na snímanie srdcových štruktúr z pažeráka. Blízkosť sondy k srdcu umožňuje pomerne detailné zobrazenie jeho štruktúr, čo robí procedúru efektívnejšou a bezpečnejšou.
5. Na umiestnenie oklúdera do uška ľavej predsiene použijeme vodiace katétre, ktoré budú do srdca zavedené cestou veľkých žíl. Vstup do žilného systému sa realizuje v oblasti triesla zavedením tzv sheatu do femorálnej vény (stehnovej žily).
6. Aby bolo možné dostať sa do ľavej predsiene a následne do uška ľavej predsiene, musí sa vykonať punkcia (prepichnutie) prepážky medzi pravou a ľavou predsieňou ihlou pod skiaskopickou a ECHOKG kontrolou
7. vhodná veľkosť oklúderu sa zvolí na základe opakovaných meraní uška ľavej predsiene ECHOKG ako aj fluoroskopickýcm vyšetrením
8. Po umiestnení oklúderu do uška ľavej predsiene sa intervenujúci lekár uistí sériou manévrov a vyšetrení o jeho optimálnej polohe a stabilite, následne je oklúder odpútaný od zavádzacieho systému a zavádzací systém je odstránený z tela
Obrázok č. 4 Uzáver uška ľavej predsiene
Obrázok č.5 Uzáver uška ľavej predsiene
Video: procedura
Po procedúre
1. Po procedúre sa zavádzací katéter vytiahne z tela, rana po vpichu sa zašije a tlačí aby sa zabránilo krvácaniu.
2.Stredný zdravotnícky personál vám bude kontrolovať krvný tlak, pulzy a stav rany
3. Po výkone ju nutný kľud na lôžku v trvaní minimálne 4 hodiny. Počas tohto obdobia je dôležité nehýbať ani neohýbať končatinu cez ktorú bol robený zákrok.
4. V prípade že začnete pociťovať akýkoľvek diskomfort, hlavne bolesti, tlak, pálenie na hrudníku, zhoršujúce sa dýchanie, búšenie srdca alebo bolesti končatiny resp. zaregistrujete krvácanie z rany po vpichu okamžite upovedomte zdravotnícky personál
5. Po výkone dbajte na dostatočnú hydratáciu kvôli lepšej eliminácii kontrastnej látky z tela
6. Druhý deň hospitalizácie vám bude odstránený steh z rany po zákroku
6. Prosíme rešpektujte inštrukcie personálu
Obdobie po uzávere:
1. Väčšinou 2-3 dni po procedúre môžete byť prepustený do domácej starostlivosti.
2. Rana po vpichu sa zkontroluje a prelepí ľahkým obväzom. Je nutnú udržiavať ranu po vpichu v čistote a pri presiaknutí vymeniť obväz. Sprchovať sa môžete po dvoch dňoch od procedúry.
3. Prvé tri dni od uzáveru sa vyhýbajte namáhavým aktivitám. Modrina v okolí rany je bežným nezávažným vedľajším efektom procedúry (trvanie 2-3 týždne). Ak zaregistrujete známky infekcie rany (opuch, bolestivosť, začervenainie) upovedomte svojho ambulantného kardiológa alebo sa nakontaktujte na vášho ošetrujúceho lekára v KC Nitra.
4. Po implantácii okludera vám bude váš ambulntný kardiológ predpisovať dvojitú protidoštičkovú liečbu v trvaní optimálne 6 mesiacov (minimálne 1 mesiac) a následne budete užívať dlhodobo jednozložkovú protidoštičkovú liečbu (najčastejšie kys.acetylsalycilovú).
5. Tri mesiace po uzávere uška ľavej predsiene okluderom zrealizujeme kontrolné pažerákové echokardiografické vyšetrenie aby sme si overili jeho stabilnú pozíciu ako aj jeho funkčnosť. Následne vás vyšetrí implantujúci kardiológ v intervenčnej ambulancii KC Nitra.
6. V prípade plánovanej operácie alebo stomatologického zákroku prvých šesť mesiacov od uzáveru informujte o implantácii okludera lekára realizujúceho zákrok za účelom účinnej prevecie bakteriálnej endokarditídy.
Komplikácie
1. Počas celkovej anestézy je malé riziko (0.5-1%) krátkodobého poklesu dýchania a krvého tlaku. Celý proces celkovej krátkodobej anestézy je riadený atestovaným anesteziológom.
2. Počas periprocedurálneho pažerákového echokardiografického vyšetrovaie existuje malé (0.5%) riziko komplikácií ako aspirácia, resp. perforácia pažeráka.
3. Procedúra – uzatváranie uška ľavej predsiene oklúderom je spojená v komplikáciami ako perforácia ( 4%), embolizácia oklúderu (1%), iNCMP (0.5%), krvácanie (1%).
Základné typy oklúderov