U pacientov s pomalými poruchami rytmu, ktoré ich ohrozujú na zdraví alebo živote je často jediným riešením kardiostimulácia. Jedná sa o operačné zavedenie stimulačných elektród do jednej alebo dvoch dutín srdca s ich následným napojením na telo kardiostimulátora. Kardiostimulátor je uložený v podkožnej kapse na hrudníku pod ľavou resp. pravou kľúčnou kosťou. Kardiostimulátor prostredníctvom elektród sníma elektrickú aktivitu srdca a prispôsobuje stimuláciu (frekvenciu a miesto) aktuálnym potrebám pacienta.
Implantácia kardiostimulátora – krok po kroku
Kardiostimulačný systém je zdravotnícky prostriedok skladajúci sa z vlastného telesa prístroja a jednej až 3 elektród, ich počet závisí od typu srdcovej poruchy – arytmie, pre ktorú sa implantuje.
porovnanie veľkosti telesa kardiostimulátora voči kľúču
teleso kardiostimulátora a stimulačná elektróda
Použitie kardiostimulátora je potrebné v niekoľkých prípadoch. V Kardiocentre Nitra implantujeme kardiostimulátory z dôvodu vynechávania alebo pomalého srdcového rytmu. Ide o pomalú tvorbu vzruchov nazývanú syndróm chorého sínus, ktorý môže byť tiež spojený s rýchlymi poruchami rytmu. Prípadne ide o pomalý postup až prerušenie vedenia elektrického vzruchu po srdci, dominantne v oblasti tzv. átrioventrikulátneho uzla – elektrický prechod medzi predsieňami srdca a komorami srdca.
Existujú aj kardiostimulátory zavádzané pri slabej funkcii srdca, alebo pri rýchlych poruchách rytmu (kardiostimulátor schopný resynchronizácie – CRT a defibrilácie – ICD), aktuálne tento typ tzv. strojčekov implantujú na Slovensku len národné ústavy (NÚSCH, SÚSCH, VÚSCH). Elektródy môžu byť umiestnené v predsieni alebo komore (pravej strany srdca) a pri vynechaní vlastnej srdcovej aktivity (stimulátor neustále sníma vlastnú elektrickú aktivitu srdca) vydá stimulačný impulz definovaných parametrov.
Princípom kardiostimulácie je vytvorenie elektrického poľa medzi stimulačnými pólmi elektródy a okolitým srdcovým svalom. Prostredníctvom privedeného elektrického stimulačného impulzu dochádza k spusteniu elektrickej aktivity srdca, vedúcej k jeho stiahnutiu.
Kardiostimulátor využíva elektrické impulzy za účelom korekcie srdcovej frekvencie. Dokáže zrýchliť pomalú srdcovú frekvenciu, upraviť nepravidelnú, alebo príliš rýchlu srdcovú frekvenciu. Zabezpečuje správne fungovanie srdcových komôr, pri porušenej činnosti srdcových predsiení (stav označovaný ako predsieňová fibrilácia). Koordinuje prenos elektrického signálu medzi predsieňami a komorami srdca a komorami navzájom (prístroj – CRT). Taktiež zaznamenáva priebežnú elektrickú aktivitu srdca a srdcovú frekvenciu. Následne dokáže aktuálnu frekvenciu prispôsobiť vykonávanej aktivite (ide o frekvenčne prispôsobivé kardiostimulátory).
1. Indikácia na implantáciu trvalého kardiostimulátora
Kardiostimulátor sa implantuje pri srdcovej arytmii – situácia, kedy srdce bije príliš pomaly, príliš rýchlo, alebo nepravidelne. Normálna srdcová frekvencia je v rozmedzí (55) 60-90 úderov za minútu. V prípade, že vaše srdce bije pomalšie, je stav označovaný ako bradykardia, v prípade rýchlejšej frekvencie tachykardia. Počas arytmií srdce nemusí byť schopné pumpovať dostatok krvi do zvyšku tela. Niektorí ľudia arytmiu nemusia vôbec pociťovať (napr. porucha vznikala postupne a človek sa na ňu adaptoval), napriek tomu ich môže ohrozovať a je potrebná implantácia kardiostimulátora. V prípade že je porucha rytmu srdca symptomatická môže sa prejaviť niektorým z nasledujúcich príznakov:
Najčastejšie príčiny pre ktoré implantujeme kardiostimulátory v Kardiocentre Nitra:
V prípade, že sa u Vás zachytí (EKG dokumentovaná) významná arytmia, objednávame pacientov na implantáciu v KC Nitra aj po telefonickom dohovore s Vašim internistom/kardiológom. Ak je potrebné doplnenie ďalších údajov, alebo vyšetrení, resp. pri nejednoznačných nálezoch, si Vás pozveme na konzultáciu na arytmologickú ambulanciu v KC Nitra.
2 . Objednanie pacienta
Po indikácii k implantácii trvalého kardiostimulátora (TKS) Vám bude pridelený termín hospitalizácie. Najčastejšie implantujeme TKS vo štvrtky, pričom pacienti prichádzajú deň pred implantáciou t.j. v stredu okolo 10:00-11:00 na príjmovú ambulanciu v KC Nitra. Pacient nemusí prísť nalačno, donesie si veci na 3 dni hospitalizácie (2 noci), základné krvné odbery – krvný obraz, koagulačné parametre, základné biochemické parametre vrátane zápalových parametrov a sérologické vyšetrenia (Syfilis, HIV, HBsAg, HCV, PCR COVID-19) a kompletnú zdravotnú dokumentáciu. V prípade štvrtkového termínu implantácie je potrebné prísť o 7:00 a nalačno, implantácia by mala byť v deň prijatia. Implantujeme aj iné dni v priebehu týždňa po individuálnom dohovore a podľa klinického stavu a závažnosti indikácie implantácie. V prípade akútneho zápalového ochorenia alebo teploty je nutné implantáciu TKS odložiť a tento stav nám telefonicky oznámiť.
3. Deň prijatia
Po prijatí na hospitalizáciu Vás ubytujeme na izbu, v prípade prekladu z nemocnice budete uložený na lôžko a príjme Vás ošetrujúci lekár. V prípade, ak je u Vás známa alergia na lieky, jódové prípravky, alebo dezinfekčné prostriedky, je potrebné na túto skutočnosť upozorniť. V prípade, že užívate lieky na riedenie krvi, bude potrebné ich niekoľko dní pred operáciou vysadiť. O dĺžke vynechania liečby Vás bude informovať Vás internista/kardiológ. Počas hospitalizácie Vám bude zavedená tzv. ,,kanyla“ – umelohmotná ,,ihla“, ktorá zabezpečuje vnútrožilový prístup a cez ktorú Vám budú podávané lieky a infúzie.
V deň prijatia si pripravíme miesto implantácie (očistenie a oholenie miesta implantácie). Štandardne implantujeme trvalý kardiostimulátor do oblasti pod kľúčnu kosť nedominantnej strany tela (u praváka na ľavú stranu a naopak). V prípade nepriaznivej / nevhodnej anatómie žilového systému je možné, že budeme musieť implantovať teleso TKS aj na dominantnú stranu tela.
Oholené a očistené miesto, kde budeme implantovať trvalý kardiostimulátor
4. Pred implantáciou
Pred implantáciou je potrebné niekoľko hodín nepiť a nejesť (štandardne od polnoci do rána v deň implantácie). Ako prevencia infekcie je pred, aj po výkone, podávané antibiotikum. Horná časť tela (operované miesto) je pred implantáciou umytá špeciálnym antibakteriálnym mydlom. Umelé zuby, načúvacie prístroje, okuliare a kontaktné šošovky je potrebné si odložiť.
5. Implantácia trvalého kardiostimulátora
V kardiologicko-katetrizačnom laboratóriu Vám na hrudníka a končatiny nalepia elektrické elektródy, za účelom monitorovania činnosti srdca počas operácie. Na ruku dostanete manžetu tlakomeru, aby sme mohli pravidelne kontrolovať hodnoty TK. Na operačnom lôžku budete zaistený bezpečnostnými pásmi. Opätovne sa umyje operované miesto dezinfekčnými prostriedkami a prekryje špeciálnymi prikrývkami. Následne je miesto implantácie znecitlivené lokálnymi anestetikom. Rez v oblasti pod kľúčnou kosťou má približne 3-5 cm. Ako prvé sa zavedú stimulačné elektródy žilovým systémom do srdca. Pozíciu a umiestnenie elektród si doktor kontroluje röntgenom. Môže Vás požiadať zakašlať alebo hlboko dýchať, aby sa uistil o správnosti pozície elektród. Následne je do podkožia v mieste zavedenia elektród umiestnený generátor impulzov. Nakoniec sú elektródy a generátor impulzov spojené a operačná rana je zašitá. Počas výkonu je skontrolovaná a nastavená funkcia stimulácie srdca. Doba operačného zákroku je obvykle jedna až dve hodiny. Je možné, že budete pociťovať neurčitý tlak. V prípade, akýchkoľvek nových ťažkostí počas implantácie, je potrebné informovať lekára.
kardiologicko-katetrizačné laboratórium, miesto implantácie TKS
pacient pripravený k implantácii TKS, miesto implantácie očistené a prekryté špeciálnymi prikrývkami / plachtami
pacient pripravený pred začiatkom implantácie TKS
Trvalý kardiostimulátor v pôvodnom balení pripravený pred implantáciou
6. Aké sú riziká operácie?
Implantácia kardiostimulátora je vo všeobecnosti nízko riziková. Napriek tomu sa môžu objaviť určité ťažkosti, zahŕňajúce:
7. Po implantácii trvalého kardiostimulátora
Po zákroku budete prevezený naspäť na izbu, kde budete najbližšie hodiny monitorovaný. Potrebné je dodržiavať kľud na lôžku, miesto implantácie budete mať zaťažené vreckom s pieskom, v prípade výraznejšieho krvácania počas operácie môže byť miesto chladené. Je potrebné dávať pozor na ruku na operovanej strane, nerobiť s ňou prudšie pohyby, neopierať sa o ňu a nedvíhať ju nad úroveň ramena ak je to možné. Ak je priebeh nekomplikovaný vo večerných hodinách sa budete môcť posadiť a prejsť na kratšiu vzdialenosť ( na toaletu).
Nasledujúci deň bude funkcia trvalého kardiostimulátora skontrolovaná programátorom ( malý prenosný počítač s hlavicou obsahujúcou magnet, ktorá sa prikladá nad miesto implantácie TKS), realizuje sa EKG a kontrolný RTG snímka hrudníka. Kontrolujeme tiež miesto rezu a ,,kapsa,, – lokalita kde je uložené teleso trvalého kardiostimulátora. Bežný je menší podkožný hematóm v okolí miesta implantácie a mierna citlivosť miesta. Miesto by nemalo byť začervenané, výrazne bolestivé, opuchnuté a nemali by z neho vytekať žiadne tekutiny. V prípade nekomplikovaného priebehu budete prvý pooperačný deň prepustený, vydá sa prepúšťacia správa a dostanete na domov ,, balíček,, na ošetrovanie miesta implantácie.
monitorovaný pacient po implantácii TKS a zaťažené miesto implantácie
,, balíček „ vydávaný pacientom na ošetrovanie miesta implantácie
8. Po prepustení
Implantovaný kardiostimulátor si budete ešte niekoľko dní po implantácii uvedomovať. Tento pocit časom vymizne. Miesto implantácie je potrebné ponechať v suchu a čistote, prekryté minimálne do vybratia stehov (bežne 2-4x stehy), štandardne na 10. deň od implantácie. Miesto sa nemá umývať / sprchovať, prelepenie miesta približne á 2-3 dni s náplasťami a očistenie dezinfekčným prostriedkom vydaným v balíčku. V prípade objavenia sa zápalu, teploty, začervenania alebo vytekania tekutiny, je potrebné sa ozvať do Kardiocentra Nitra na na tel.č. 037/69 33 265. V prípade zápalu a hnisavého hojenie do miesta nepichať / nerezať, ani cestou chirurgickej ambulancie.
Potrebné je šetrenie hornej končatiny na implantovanej strane minimálne do prvej kontroly funkcie TKS – v horizonte cca 2 mesiacov. Nezdvíhať do nej ťažké bremená, nerobiť prudké pohyby.
Prvá kontrola funkcie kardiostimulátora býva do 1-2 mesiacov, nasledujúca do dvoch až troch mesiacov a následne sa intervaly kontrol predlžujú. Kontrola kardiostimulátora je jednoduchá záležitosť. Počas kontroly Vás doktor vyšetrí, opýta sa krátku anamnézu a skontroluje funkciu kardiostimulátora. Kontrola sa vykonáva pomocou špeciálneho prístroja, ktorého časť sa položí na miesto, kde je pod kožou umiestnený generátor impulzov.
Kontrola funkcie TKS programátorom po implantácii, rovnako je kontrolovaný TKS aj pri ambulantných kontrolách
Všeobecná životnosť kardiostimulátora je od 4-15 rokov. Jeho životnosť, ale závisí od viacerých faktov. Od batérie v generátory impulzov, od potreby energie na stimulovanie Vášho srdca a od spôsobu ako je Vaše srdce stimulované tzv. stimulačného režimu. Z tohto dôvodu nie je možné vopred určiť životnosť. Nabitie batérie Vám bude, okrem iných parametrov, vyšetrené pri každej kontrole. V prípade slabosti batérie budete objednaný na výmenu batérie. Tento výkon je o niečo jednoduchší ako prvé zavedenie kardiostimulátora. Ide rovnako o operačný zákrok, počas ktorého je vymenený generátor impulzov, na ktorý sú napojené pôvodné elektródy. Len v malom počte prípadov je potrebná aj výmena elektród.
9. Situácie, kedy je treba dbať o zvýšenú opatrnosť po implantácii TKS:
– Po implantácii je potrebné vyhýbať sa blízkemu a dlhodobému kontaktu s elektronickými zariadeniami, alebo zariadeniami so silným magnetickým poľom (mobilné telefóny, MP3 prehrávače, niektoré domáce spotrebiče napr. mikrovlnná rúra, káble vysokého napätia, elektrické oblúkové zváračky, elektrické generátory a detektory kovov). V prípade domácich elektrických spotrebičov je optimálne vzdialenosť od telesa kardiostimulátora aspoň 15-20 cm. Ak by ste napriek tomu počas ich používania pociťovali nepríjemné pocity (búšenie srdca, závrate,…) od prístroja sa jednoducho vzdiaľte, prípadne vypnite. Treba taktiež počítať s možnosťou ovplyvňovania automobilovým zapaľovacím systémom.
– Používanie mobilných telefónov a bezdrôtových zariadení je možné, ale treba pritom zachovať určité opatrenia. Keďže ide o zdroje silného elektromagnetického signálu, dodržujte bezpečnú vzdialenosť od kardiostimulátora. Nenosiť ich v náprsnom vrecku v blízkosti kardiostimulátora, minimálna vzdialenosť je 15 cm. Pri používaní držať telefón na opačnej strane, ako je umiestnený kardiostimulátor. Pri objavení sa ťažkostí pri používaní mobilného telefónu jednoducho ho vzdialiť od tela.
– Pri cestovaní je potrebné mať so sebou doklad o implantácii a funkciách kardiostimulátora ( tzv. I.D. karta, ktorú dostane pri prepustení z nemocnice). Najčastejšie sa môžete stretnúť s komplikáciami na letiskách, pri bezpečnostných kontrolách pomocou detektorov kovov. Tie nepoškodia kardiostimulátor, môžu zmeniť činnosť kardiostimulátora, a navyše spustiť alarm. Ak je to možné, ukážte Vašu I.D. kartu bezpečnostnej službe, aby ste sa vyhli prechodu detektorom kovov.
– Niektoré záľuby môžu ovplyvňovať typ a umiestnenie kardiostimulátora. Napríklad, jazda na koni u niektorých typov kardiostimulátorov môže spôsobiť zrýchlenie srdcovej frekvencie. U poľovníkov je dobré, aby bol kardiostimulátor umiestnený na opačnej strane, ako sa opiera zbraň. Je dobré o svojich záľubách a špecifických potrebách informovať doktora, ešte pred implantáciou kardiostimulátora.
– Vo všeobecnosti sa vyhýbajte aktivitám, ktoré by mohli tlačiť na Váš kardiostimulátor. Taktiež sa vyhýbajte hrubému fyzickému kontaktu ako je narážanie alebo padanie.
10. Lekárske výkony po implantácii kardiostimulátora.
Pred podstúpeným akéhokoľvek diagnostického alebo liečebného výkonu je potrebné Vášho lekára, zubára alebo technika informovať o prítomnosti kardiostimulátora. Mnohé vyšetrenia môžu ovplyvniť činnosť Vášho kardiostimulátora.
Medzi prijateľné s minimálnou možnosťou interakcie patria:
Zubné výkony ( zubné vŕtačky, ultrazvukové sondy k čisteniu zubov a zubný RTG)
Diagnostické röntgeny hrudníka a mamografie
Prijateľné vyšetrenia s opatrnosťou ( najmä v okolí implantácie kardiostimulátora):
Počítačová tomografia (CT)
Diagnostický ultrazvuk
Epilácia
Umelá pľúcna ventilácia
Za bežných podmienok neodporúčané:
Liečebný ultrazvuk, vzdialenosť sondy musí byť minimálne 15 cm od kardiostimulátora
Elektrokauter – prístroj na zastavenie krvácania ciev počas operácie
Diatermia, prístroj na zahrievanie tkaniva, používa sa pri rehabilitácii
Načúvacie zariadenie so slučkou okolo krku
Litotripsia, metóda na odstraňovanie kameňov, obvykle v žlčníku alebo obličkách
Rádiofrekvenčná ablácia, používa sa na odstraňovanie tkaniva
Liečba žiarením, závisí od celkovej radiačnej záťaže
Vyšetrenie magnetickou rezonanciou (MR) sa neodporúča u pacientov so staršími typmi kardiostimulátorov. Novšie typy so systémom tzv. SureScan môžu absolvovať MR vyšetrenie. Pred vyšetrením je potrebná návšteva kardiologickej/arytmologickej ambulancie, kde sa kardiostimulátor prestaví na vhodný režim.
11. Fyziologická stimulácia
Nový spôsob implantácie trvalého kardiostimulátora, kedy dochádza k cielenej a priamej stimulácii vlastného vodivého systému srdca hlboko zavŕtanou elektródou kardiostimulátora do určitej oblasti medzikomorového septa. Priama stimulácia a uchvátenie vlastného vodivého systému je prirodzenejšia forma vedenia vzruchu, stimulácia obchádza miesto poruchy na vodivom systéme srdca a vzruch je po stimulácii vedený na ďalšie časti srdca po pre-existujúcich dráhach. Konvenčná stimulácia komory srdca začínam v oblasti srdcového svalu, pričom musí prekonať určitú vzdialenosť do dosiahnutia vlastného vodivého systému srdca a následne je v určitej oblasti vedená v protismere voči prirodzene smerujúcemu vzruchu srdca. Takto vedená stimulácia vedie k nerovnomernému sťahu pravej a ľavej komory a u časti pacientov riešených touto technikou môže vyvolať zhoršenie funkcie srdca.
Fyziologická stimulácia / aktivácia komôr zachováva funkciu ľavej komory a pravdepodobne znižuje riziko srdcového zlyhávania. Tento spôsob stimulácie má okrem benefitov aj viacero obmedzení / komplikácií, medzi ktoré patrí nedostatočná sila dôkazov v aktuálnych odporúčaniach kardiologických spoločností. ( Zatiaľ ) nemáme spoľahlivé indikátory, ktorí pacienti majú výraznejší prospech z fyziologickej stimulácii, voči klasickému spôsobu implantácie. Ide o technicky náročný spôsob implantácie s vyšším počtom komplikácií počas implantácie, aj po implantácii a dlhším časom implantácie.
V Kadiocentre Nitra realizujeme tento spôsob implantácie kardiostimulátorov a po zhodnotení benefitov voči rizikám tejto techniky Vám môžeme fyziologickú stimuláciu ponúknuť ako alternatívu, voči klasickému spôsobu implantácie kardiostimulátora.
Klasické umiestnenie stimulačných elektród
Miesta medzikomorovej priehradky srdca, ktoré sa snažíme dosiahnuť pri fyziologickej stimulácii
Implantácia slučkového rekordéra
1. Indikácie implantácie slučkového rekordéra (ILR)
Slučkový rekordér je malý prístroj určený na dlhodobé kontinuálne monitorovanie srdcovej aktivity v trvaní približne 3 rokov. Teleso monitora má obdĺžnikovitý tvar, v dĺžke približne 5cm. Umožňuje zaznamenávať elektrickú aktivitu srdca počas bežných denných aktivít. Je umiestnený podkožne na hrudnej stene v oblasti nad srdcom, počas malej operácie.
Implantovateľné slučkové rekordéry dokážu zachytiť arytmie, ktoré štandardné EKG monitorovanie alebo Holterovské monitorovanie (dlhšie: 24 hodinové -14 dňové) nedokážu zachytiť, lebo porucha rytmu sa objavuje krátko alebo zriedkavo.
Slučkový rekordér kontinuálne zaznamenáva srdcový rytmus, podobne ako iné EKG monitorovania, pričom rekordér neustále hodnotí zaznamenaný signál na základe definovaných parametrov. V prípade dokumentácie prednastaveného vzorca srdcového rytmu uloží zaznamenané EKG do pamäte na neskoršie zhodnotenie. Záznam EKG do pamäte je možný aj manuálne pri pociťovaní ťažkostí.
K ťažkostiam pociťovaným pacientom, pri ktorých uvažujeme o implantácii ILR : prekolapsové, kolapsové stavy a palpitácie – pocity rýchlej a nepravidelnej aktivity srdca.
Po realizácii prvotných základných vyšetrení, je odporúčaný u pacientov v prípade :
Implantáciu slučkového rekordéra indikujeme v Kardiocentre Nitra po zhodnotení realizovaných vyšetrení, najčastejšie cestou našej arytmologickej ambulancie. V prípade, že doposiaľ realizované vyšetrenia boli nejednoznačné a boli vyťažené všetky ostatné jednoduchšie možnosti diagnostiky pacienta objednávame na hospitalizáciu.
2. Implantácia slučkového rekordéra
Pacient prichádza v deň prijatia nalačno, donesie si kompletnú zdravotnú dokumentáciu, základné laboratórne vyšetrenia: krvný obraz, koagulačné parametre, biochemické parametre, vyšetrenia sérológii (syfilis, HIV, HBsAg, HCV, PCR COVID-19) a veci na 1 deň hospitalizácie. Ak pacient užíva lieky na riedenie krvi, v deň prijatia ich neužije.
Po uložení na lôžko pacienta vyšetrí primajúci lekár, počas hospitalizácie mu bude zavedená tzv. ,,kanyla“ – umelohmotná ,,ihla“, ktorá zabezpečuje vnútrožilový prístup a cez ktorú je možné podávanie liekov a infúzií. Pripravené je miesto implantácie – očistenie a oholenie.
Po nevyhnutnej príprave je pacient transportovaný do kardiologicko-katetrizačného laboratória, miesto implantácie je opätovne očistené a prekryté špeciálnymi prikrývkami. Budúce miesto implantácie znecitlivíme lokálnym anestetikom (umŕtvením). Urobí sa malý (cca 1-2cm) rez vľavo od hrudnej kosti vo výške 4-5 medzirebrového priestoru. Špeciálnym aplikátorom je teleso slučkového rekordéra umiestnené do podkožia a pozícia ILR je skontrolovaná pod RTG žiarením. Miesto rezu je obvykle uzavreté jedným stehom a miesto lokálne prekryté. Po implantácii sa pacient vracia naspať na izbu, kde je monitorovaný ešte niekoľko hodín. V prípade stabilného stavu a nekomplikovaného priebehu je pacient prepustení v popoludňajších hodinách do domáceho ošetrenia.
slučkový rekordér v zavádzači
rana po zavedení ILR uzavretá jedným stehom
kontrolný RTG sn. hrudníka po implantácii ILR
Komplikáciami implantácie môže byť – krvácanie, modriny / hematómy alebo infekcia. V niektorých prípadoch je možný posun záznamníka viac vľavo (ďalej od hrudnej kosti). Pri stabilnom signále z monitora a ak zmenená pozícia nie je pre pacienta nepríjemná, je tento posun nevýznamný.
3. Po implantácii slučkového rekordéru
Miesto implantácie je potrebné ponechať prekryté, v suchu a čistote do vybratia stehu, čo býva na 10. deň od implantácie. Monitor spúšťa svoju činnosť od momentu implantácie a pokračuje prakticky nepretržite až do vyčerpania zdroja, čo býva okolo 3 rokov. Kontroly záznamníka bývajú približne v 2 mesačných odstupoch prvý rok od implantácie. V prípade objavenia sa ťažkostí, po telefonickom dohovore, je možná kontrola kedykoľvek skôr. Vtedy je potrebné aktivovať manuálny záznamník, aby sme vedeli porovnať popisované ťažkosti so zaznamenaným EKG.
Vybratie slučkového monitora po vyčerpaní zdroja energie je podobný výkon ako implantácia, rovnako realizovaný v lokálnej anestéze
S implantovaným slučkovým rekordérom a po zhojení miesta implantácie je možné sa bez obáv vrátiť k svojim bežným aktivitám, vrátane športovania. Pacientom je vydaný doklad o implantácii monitora, aby bolo možné sa bezproblémovo dostať cez bezpečnostné kontroly na letiskách, resp. pri cestovaní.