Toto vyšetrenie – röntgen srdca a srdcových ciev pod špecialnym röntgenovým prístrojom navrhuje internista alebo kardiológ pri podozrení na zúženie alebo uzáver tepien srdca. Je to teda invazívna vyšetrovacia metóda, pomocou ktorej sa znázorňujú cievy srdca – koronárne (vencovité) tepny, ktoré prinášajú okysličenú krv pre srdcový sval. Vyšetrenie sa uskutočňuje v špecializovaných centrách a realizuje ju špecialista na invazívnu kardiológiu.
Počas vyšetrenia ležíte na vyšetrovacom stole pod pohyblivým ramenom RTG prístroja. Nad sebou máte obrazovky, na ktorých lekár sleduje priebeh vyšetrenia. Ako prvé sa vydezinfikuje prístup do tepny – oblasť vpichu – ktoré sa znecitliví podaním lokálneho anestetika. Potom lekár pomocou zvláštnej ihly napichne Vašu stehennú tepnu, alebo tepnu na predlaktí – a vzápätí Vám zavedie do tepny cievku – zavádzač, aby cez túto cievku mohol zaviesť aj katéter. Lekár katéter posúva proti krvnému prúdu pod kontrolou RTG prístroja až k srdcu. Cez katéter sa vstrekne kontrastná látka – farbivo nepriepustné pre röntgenové lúče – do vyšetrovaných ciev, aby sa vykreslili kontúry ciev a prípadné zúženia. Vyšetrenie nie je bolestivé a trvá priemerne 15-20 minút.
Aplikácia kontrastnej látky môže vyvolať pocit tepla, nutkanie na močenie – preto sa neľakajte. Počas vyšetrenia ste pri vedomí a v kontakte s lekárom, ktorý Vám vysvetlí čo máte práve robiť. Stačí len pokojne ležať a na výzvu občas zadržať dych. Akékoľvek ťažkosti počas vyšetrenia: napr. bolesti na hrudníku, nevoľnosť okamžite hláste lekárovi.
Výsledok vyšetrenia umožní lekárovi naplánovať ďalší liečebný postup. Včasným odhalením kritického zúženia srdcových tepien a zahájením príslušnej liečby Vám môže koronarografia zachrániť život.
V snahe dosiahnuť čo najlepšie spriechodnenie upchatých tepien a znovuobnovenie dostatočného zásobenia srdca krvou sa rozhoduje potom medzi:
Cez hlavnú tepnu – zavádzač, Vám lekár zasunie jemný, pružný katéter – na konci obalený balónikom až do miesta, kde sa Vaša koronárna tepna uzatvára. Keď sa katéter dostane do postihnutej oblasti, na jeho konci sa nafúkne balónik – pomocou tekutiny, ktorá prúdi do balóna cez dutý katéter – aby rozšíril zúžený úsek tepny. Po rozšírení a spriechodnení cievy sa balónik opäť vyprázdni a celý katéter sa vytiahne von cez hlavnú tepnu, cez zavádzač.